Farski Otoci srušili Tursku! Zemlja s manje stanovnika od ZHŽ-a upisala najdulji niz bez poraza

Datum objave: 26.09.2022   Broj čitanja: 2572
Iako je u toj skupini već sve bilo riješeno uoči posljednjeg kola, nijedna od momčadi nije mogla napraviti skok u poretku, svejedno itekako iznenađuje rezultat utakmice koja se sinoć odigrala u Tórshavnu.

Najveći je to i glavni grad Farskih otoka, teritorij na samom europskom sjeveru, otprilike na pola puta između Norveške i Islanda.

Njihovi reprezentacija godinama je slovila kao jedna od najslabijih, ne samo na Starom kontinentu, već i u cijelom svijetu. No, čini se kako se i to mijenja, Farski otoci više nisu baš kanta za napucavanje. To je na svojoj koži sinoć osjetila i Turska, koja je na tom dalekom gostovanju doživjela jedan od šokantnijih poraza u svojoj povijesti, rezultatom 2-1.

Koliko je ovaj rezultat iznenađujuć, dovoljno govore geografski podaci o broju stanovnika i njihovoj površini. Naime, na Farskim otocima živi oko 50.000 stanovnika, dok je čitavo stanovništvo u Turskoj premašilo brojku od 84 milijuna, a ta je država čak 562 puta veća od spomenute otočne skupine.

Za ovu veliku pobjedu najzaslužniji su strijelci Viljormur Davidsen i Jóan Símun Edmundsson, iskusni 31-godišnjaci. Njihovi pogoci postignuti su počekom drugog poluvremena, u 51. i 59. minuti, da bi Serdar Gürler u 89. donekle ublažio ovaj turski poraz. Turci su, očito, prilično ležerno ušli u ovu završnicu Lige nacija, jer su se u četvrtak jedva spasili od domaćeg poraza u susretu s Luksemburgom (3-3).

Farski otoci zasigurno proživljavaju najbolje razdoblje u povijesti te reprezentacije, u skupini s Turskom, Luksemburgom i Litvom uspjeli su izbjeći ispadanje u niži rang. S osam bodova zauzeli su treće mjesto, a sada i došli do četvrte uzastopne utakmice bez poraza, što im je najdulji takav niz ikad.