STIGLO NAJAVLJENO NEVRIJEME Većina otoka je odsječena od kopna, ali najgore tek stiže

Najavljeno nevrijeme zbog kojeg su meteorolozi za gotovo čitavo priobalje za nedjelju i ponedjeljak izdali crvena upozorenja počelo je stvarati ozbiljne probleme.

 S nekoliko lokacija na priobalju i otocima stižu izvješća o izlijevanju mora na rive, a velikih problema ima i u prometu, piše Jutarnji list.

 

Prema izvješću Hrvatskog autokluba, zbog olujnog juga samo za osobna vozila otvorena je dionica autoceste A6 Rijeka-Zagreb, između Kikovice i Delnica. Obilazak za ostale skupine vozila je starom cestom kroz Gorski kotar (DC3). Zbog jakog vjetra uz ograničenje brzine vozi se i na autocesti A10 na dionici od Čarapina do čvora Ploče.

 

Kiša i jak vjetar usporavaju promet i vozi se uz ograničenja brzine na autocesti A1 Zagreb-Split-Ploče na cijeloj dionici između tunela Mala Kapela i naplate Karamatići. Kolnici su mjestimice mokri i skliski u Gorskom kotaru, Lici, Dalmaciji, središnjoj Hrvatskoj, Istri i na širem riječkom području.

 

Posebne poteškoće su u pomorskom prometu, a HAK je objavio podulji popis trajektnih, brodskih i katamaranskih linija koje su u nedjelju u prekidu.

 

Splitsko područje:

 

trajektna linija 606 Trogir-Drvenik Veli-Drvenik-Mali
trajektna linija 632 Sućuraj-Drvenik
trajektna linija 638 Sumartin-Makarska
katamaranska linija 9601 Milna-Rogač-Split
katamaranska linija 9602 Vis-Split
katamaranska linija Korčula-Hvar-Split
katamaranska linija 9603 Jelsa-Bol-Split
katamaranska linija 9604 Ubli-Vela Luka-Hvar-Split
brodska linija 612 Komiža-Biševo


Riječko područje:

 

trajektna linija 338 Lopar-Valbiska
trajektna linija 334 Porozina-Brestova ne prevozi autobuse i teretna vozila iznad 3t nosivosti
katamaranska linija 9308 M.Lošinj-Cres-Rijeka
katamaranska linija 9309 Novalja-Rab-Rijeka


Zadarsko područje:

trajaketna linija: 435 Zadar-Iž (Bršanj)
brodska linija 431A Zadar-Preko
katamaranska linija 9404 Zadar-Rivanj-Sestrunj-Zverinac-Božava-Brbinj
katamaranska linija 9403 Zadar-Molat-Brgulje-Zapuntel-Ist bez pristajanja u luke Molat i Brgulje


Šibensko područje:

trajektna linija 532 Šibenik-Kaprije-Žirje
brod na liniji Šibenik-Zlarin-Prvić Luka-Šepurine-Vodice plovi bez pristajanja u Prvić Luku


Dubrovačko područje:

 

brzobrodska linija 9807 Ubli (Lastovo)-Korčula-Polače(Mljet)-Sobra(Mljet)-Šipanska luka-Dubrovnik

 


Zbog loših vremenskih uvjeta koji vladaju na južnom Jadranu, otkazana je večerašnja linija Dubrovnik-Bari (Italija) te se putovanje prebacuje za utorak, 30.listopada, s polaskom u 10:00 sati.

 

Prema najnovijoj prognozi Državnog hidrometeorološkog zavoda, u nedjelju će do kraja dana biti umjereno i pretežno oblačno, povremeno s kišom, glavninom na Jadranu i predjelima uz njega gdje će mjestimice biti obilna, a moguće je i grmljavinsko nevrijeme. U Slavoniji i Baranji kiša uglavnom prema kraju dana. Puhat će umjeren južni i jugoistočni vjetar, ponegdje s jakim, u gorju i olujnim udarima, a na Jadranu jako i olujno jugo. Najviša dnevna temperatura većinom između 19 i 24 °C, u gorju malo niža.

 

Zbog loših vremenskih uvjeta, za Istru, sjeverno primorje, Liku, Gorski kotar i dalmatinsko zaleđe na snazi je crvena uzbuna, ponajprije zbog najavljenih izuzetno velikih količina kiše. Za ostatak obale na snazi su narančasta upozorenja zbog kiše i olujnog juga. Crvena uzbuna izdaje se kada su vremenski uvjeti izuzetno opasni, a narančasta kada su opasni.

 

U ponedjeljak umjereno do pretežno oblačno, povremeno s kišom, te na moru i u gorju vrlo vjetrovito. U gorskoj Hrvatskoj, unutrašnjosti Dalmacije i na Jadranu mjestimice će biti obilne oborine, a osobito krajem dana na sjevernom dijelu moguće je i grmljavinsko nevrijeme. Najviše suha vremena očekuje se na istoku zemlje. Puhat će umjeren do jak, u gorju i olujan južni i jugoistočni vjetar, a na Jadranu jako i olujno, poslijepodne i orkansko jugo. Najniža temperatura na kopnu uglavnom od 11 do 16, a najviša od 19 do 24 °C, u gorju niža. Na Jadranu temperatura zraka većinom između 17 i 22 °C.

 

Zbog nastavka izuzetno obilne kiše za ponedjeljak je crvena uzbuna na snazi za kompletnu obalu, Liku i Gorski kotar te dalmatinsko zaleđe. U unutrašnjosti je zbog olujnog vjetra na snazi žuta uzbuna, koja se izdaje kada su vremenski uvjeti potencijalno opasni.

 

Portal Istramet navodi da će jugo u ponedjeljak puhati brzinom do 130 kilometara na sat, što nije zabilježeno već nekoliko godina. More će pritom biti uzburkano i valovi će ponegdje dosezati visinu od šest metara.