Funkcionira li BiH? Dodik ostaje na slobodi!

Ove događaje treba promatrati u kontekstu šire političke dinamike u Bosni i Hercegovini.

Predsjednik Republike Srpske, Milorad Dodik, u srijedu je izjavio da mu je predsjednik Republike Srbije, Aleksandar Vučić, prenio informaciju da je Interpol odbio zahtjev Suda BiH za raspisivanje crvene tjeralice protiv njega i Nenada Stevandića. Dodik je na društvenoj mreži X zahvalio Vučiću na podršci i jasno poručio da je uvažena žalba Srbije, koja je navodno bila od ključne važnosti u ovom slučaju. Osim Vučića, Dodik je zahvalio i mađarskom predsjedniku Viktoru Orbanu te liderima drugih zemalja koji su podržali njegovu žalbu, ističući da su shvatili političku pozadinu pravnog progona kojem je izložen.

Ove izjave dolaze nakon što je Dodik krajem veljače nepravomoćno osuđen na godinu dana zatvora i šest godina zabrane obavljanja političke funkcije zbog donošenja nelegalnih zakona. Trenutno je protiv njega na snazi unutrašnja tjeralica, dok su nalozi za uhićenjem izdani i za premijera Republike Srpske Radovana Viškovića i predsjednika Narodne skupštine Nenada Stevandića, zbog napada na ustavni poredak Bosne i Hercegovine.

Ove događaje treba promatrati u kontekstu šire političke dinamike u Bosni i Hercegovini. Odnos između Republike Srpske i ostatka države, kao i vanjskopolitičke veze, postavljaju ozbiljna pitanja o funkcionalnosti države. Ako ključni politički lideri, kao što je Dodik, ignoriraju odluke domaćih institucija i podržavaju ih strane sile, postavlja se pitanje - može li Bosna i Hercegovina kao država funkcionirati kao jedinstvena politička i pravna zajednica?

S jedne strane, postojanje paralelnih struktura moći, poput one koju Dodik predvodi u Republici Srpskoj, i političke intervencije vanjskih zemalja u unutarnje odluke, stavljaju na kušnju suverenost države. S druge strane, postojeći pravni i politički okvir BiH, u kojem su upleteni različiti interesi naroda i političkih elita, otežava usklađivanje tih interesa u funkcionalnu, koherentnu državu.