Raspisan natječaj za zamjenika ravnatelja SIPA-e
Iako je nekoliko puta provedeno natječajno postupanje, ni jedan Hrvat nije bio imenovan na čelo FUP-a..
Neovisni odbor Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine konačno je objavio natječaj za izbor zamjenika ravnatelja Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA) nakon višemjesečne opstrukcije bošnjačkih članova tog tijela, piše Večernji list BiH.
Odluka o raspisivanju ovog natječaja donesena je nakon što je Zoran Galić razriješen dužnosti zamjenika ravnatelja SIPA-e prije gotovo dva mjeseca jer za njim traga pravosuđe u BiH.
U objavljenom natječaju navedeno je da se zamjenik ravnatelja SIPA-e imenuje na mandat od četiri godine. Osim općih uvjeta, kandidati za poziciju iz ovog javnog natječaja moraju ispunjavati posebne uvjete, i to da imaju visoku stručnu spremu i radno iskustvo u toj spremi u trajanju od najmanje pet godina, da imaju čin glavnog inspektora policije ili viši čin i najmanje tri godine rada u tom činu te da nisu članovi političke stranke. Galića je Vijeće ministara Bosne i Hercegovine razriješilo dužnosti na sjednici 23. listopada. Iako sarajevski mediji izmišljaju da mu je posebnim zaključkom Vijeće ministara BiH onemogućilo pravo na otpremninu, to nije istina jer to zakonski nije mogao ostvariti.
"Utvrđivali oglas"
No, mnogo zanimljivija od toga bila je višemjesečna igra između bošnjačkih ministara, ali i članova Neovisnog odbora BiH. To je rezultiralo blokadom izbora Hrvata na mjesto zamjenika ravnatelja Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA), što je predstavljalo presliku odnosa prema Hrvatima kojima se više od desetljeća onemogućava izbor ravnatelja entitetske Federalne uprave policije. Naime, odluka o raspisivanju natječaja za popunu praznog mjesta zamjenika ravnatelja Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA), pozicije koja je ostala prazna nakon sklanjanja Zorana Galića u Hrvatsku pred istragom Tužiteljstva BiH, izazvala je snažnu reakciju među političkim akterima, a cijeli postupak imenovanja na pozicije u policijskim agencijama ranije je bio predmet političkih manipulacija i opstrukcija.
Pretposljednja sjednica Neovisnog odbora BiH, koja je trebala riješiti pitanje praznog mjesta zamjenika ravnatelja SIPA-e, pokazala je da politički interesi dominiraju nad strukovnim i profesionalnim kriterijima. Odluka o raspisivanju natječaja za tu poziciju izazvala je nesuglasice među članovima Neovisnog odbora, koji su, kako se tvrdi, podložni političkom utjecaju stranačkih političkih tutora. Što je apsurd "per se". Naime, bošnjački članovi Neovisnog odbora tada su izrazili protivljenje raspisivanju oglasa za poziciju koja je tradicionalno bila rezervirana za hrvatske dužnosnike.
Iako je zakonski zahtjev jasno definiran i zahtijevao je raspisivanje oglasa, nekoliko bošnjačkih članova Odbora tražilo je da se ovaj proces dodatno uspori zbog, kako su naveli, "potrebe za utvrđivanje teksta oglasa". Međutim, činjenica da je tekst oglasa već 20 godina isti i da je utemeljen na strogim zakonskim odredbama nije ometala daljnje opstrukcije, koje su bile jasna politička kalkulacija u cilju usmjeravanja pozicije prema bošnjačkom kadru. Bošnjačka kvota u Odboru tada je koristila proceduralne mogućnosti da blokira raspisivanje natječaja. Time postaje još očitije da se borba za ovu poziciju ne vodi na temelju stručnosti i dogovora, nego metoda ucjena.
Iako je jasno da je riječ o važnoj poziciji koja bi trebala biti popunjena kompetentnim i stručnim kadrom, cijeli proces izbora sve više poprima političke boje, a manje strukovne. I dok se situacija u SIPA-i činila povodom za političke tenzije, i pitanje imenovanja ravnatelja Federalne uprave policije postalo je izvor dugotrajnih političkih prepirki. Hrvati u Federaciji BiH dugi niz godina zahtijevaju da pozicija ravnatelja FUP-a bude iz toga naroda s obzirom na nacionalnu ravnotežu i načelo konstitutivnosti. Naime, kako je ministar unutarnjih poslova BiH Ramo Isak Bošnjak, po zakonu, ravnatelj FUP-a ne može biti iste nacionalnosti. No, političke opstrukcije na bošnjačkoj strani nisu dopustile imenovanje Hrvata na tu visoku poziciju.
Iako je nekoliko puta provedeno natječajno postupanje, ni jedan Hrvat nije bio imenovan na čelo FUP-a, a kada je natječaj trebalo okončati, pojavili su se federalni "pismoznanci" i patrioti koji su pronašli razlog opstruirati izbor samo kako Hrvat ne bi upravljao ovom policijom.
Gromoglasna šutnja
Kako se situacija dalje razvijala, prišlo se izmjeni pravilnika o sistematizaciji i ustroju FUP-a, u kojem je šef kriminalističkog odjela, a time je i šef policije u FUP-u Vahidin Munjić dobio dodatne ovlasti koje se često smatraju kontroverznima.
Neki izvori tvrde da se time stvorila nova situacija u kojoj bi eventualni ravnatelj FUP-a, iako imenovan, imao znatno smanjene ovlasti u upravljanju agencijom. Slična situacija događa se i u vezi s dužnosti zamjenika ravnatelja FUP-a, gdje su političke stranke ponovno upletene u izbor koji bi trebao biti zasnovan na stručnosti, a ne na političkoj pripadnosti.