Inspekcija otkrila niz liječnika koji u radno vrijeme umjesto u bolnici rade privatno
Nova ministrica zdravstva, Irena Hrstić, najavila je izmjene pravilnika o dopunskom radu.
Inspekcija Ministarstva zdravstva lani je otkrila da su brojni liječnici u Zagrebu i Splitu radili u privatnim klinikama tijekom svog radnog vremena, odnosno bez odobrenja svojih bolničkih uprava. Iako su bolničke vlasti tvrdile da nisu primijetile nikakve nepravilnosti, kandidatkinja za ministricu zdravstva, Irena Hrstić, najavila je uvođenje novih, strožijih kriterija i pravila za dopunski rad liječnika.
Prema izvješću inspekcije, u Zagrebu je utvrđeno sedam težih povreda iz radnog odnosa, od kojih se šest odnosilo na rad bez odobrenja i rad u privatnim ustanovama tijekom radnog vremena. U Splitu su zabilježena 12 prekršajnih postupaka i 18 težih povreda obveza iz radnog odnosa, uključujući rad u privatnim klinikama bez odobrenja. Za sve navedene slučajeve pokrenuti su prekršajni postupci, a Zakon o zdravstvenoj zaštiti predviđa kazne u rasponu od 1320 do 6630 eura za takve povrede.
Bolnice diljem Hrvatske tvrde kako nisu uočile nikakve nepravilnosti u vezi s dopunskim radom svojih liječnika, ističući da je broj liječnika s odobrenjem za rad u privatnim ustanovama prosječno oko 20% ukupnog broja zaposlenih. Neke od bolnica, poput KBC-a Rijeka, Osijek i Sestre milosrdnice, redovito provode nadzore kako bi osigurale ispunjavanje svih radnih obveza svojih zaposlenika.
Također, plaće u javnom zdravstvu su ove godine porasle, a u prosjeku specijalisti sada zarađuju oko 5000 eura mjesečno, s mogućnošću dodatnih prihoda od dežurstava. Unatoč povećanju plaća, privatni sektor zdravstva i dalje raste, a HZZO je lani privatnim zdravstvenim ustanovama isplatio gotovo 90 milijuna eura za usluge.
Nova ministrica zdravstva, Irena Hrstić, najavila je izmjene pravilnika o dopunskom radu koji bi trebao spriječiti zloupotrebe privatnog rada na račun javnog zdravstva, uvođenjem jasnih kriterija i transparentnijih mjera.