Pavle Kalinić: U slučaju rata mogli bismo zaštititi 15 % puka! Vlasnici zgrada nisu htjeli graditi skloništa

Dodao je da vlasnici zgrada nisu željeli ulagati u skloništa jer su smatrali da rat više neće biti moguć.


Pavle Kalinić
, bivši pročelnik Ureda za upravljanje hitnim situacijama Grada Zagreba, komentirao je mogućnost širenja sukoba iz Ukrajine prema ostatku svijeta, kao i potencijalnu upotrebu nuklearnog oružja. Istaknuo je da je situacija eskalirala nakon korištenja balističkih i projektila dugog dometa, a posebnu paniku izaziva stalno spominjanje nuklearnog rata. U tom kontekstu, Švedska, Norveška i Finska podijelile su brošure s uputama za građane, kako bi ih pripremile na potencijalne krizne situacije. Za rat se pripremaju i mnoge druge europske države, uključujući Litvu, Latviju, Poljsku, Estoniju, pa čak i Njemačku.

Kalinić je za N1 izjavio: „Tako je u svakoj krizi — bilo da se radi o poplavama, potresima, pandemijama… uvijek su tu i kritičari koji govore da se takvo nešto neće dogoditi.“

Kao bivši pročelnik Ureda za upravljanje hitnim situacijama Grada Zagreba, Kalinić je bio zadužen za slanje letaka građanima kako bi ih pripremio na eventualne krizne situacije. Ova praksa trajala je od 2016. do 2019. godine.

Zaštita stanovništva u krizama

Kalinić je također komentirao moguću zaštitu stanovništva u slučaju izbijanja rata. „Da sada krene rat, mogli bismo zaštititi 15% stanovništva“, kazao je. Naglasio je da je ideja bila imati plakate u svim javnim ustanovama i slanje letaka na kućne adrese, kako bi se građani pripremili za krizne situacije. Uredi za upravljanje hitnim situacijama trebali bi djelovati 24 do 48 sati od izbijanja krizne situacije, nakon čega bi se uključila država, što se, prema njegovim riječima, nije događalo.

Iako su uvijek postojali kritičari, Kalinić je napomenuo da se mnogi ljudi sada pitaju zašto nema skloništa u zgradama ili bunkera. Međutim, dodao je da su vlasnici zgrada trebali financirati takve projekte, no nisu željeli ulagati jer su smatrali da rat više neće biti moguć. Prema njegovim saznanjima, u Zagrebu nema nijednog uređeno sklonište, osim onog u Uredu za upravljanje hitnim situacijama.