Od 1. siječnja raste naknada za povrat boca
Ambalaža za koje se plaća povratna naknada su jednokratna ambalaža.
Vlada RH je na sjednici danas donijela Uredbu o naknadi gospodarenja otpadom i povratnoj naknadi kojom Ministarstvo zaštite okoliša i zelene tranzicije utvrđuje od 1. siječnja 2025. viši iznos povratne naknade ambalaže za pića od 0.10 eura, a koja trenutačno iznosi 0.07 eura.
Donošenje te Uredbe je uvjet za pristupanje OECD-u, a nužno je i zbog provedbe Pravilnika o gospodarenju posebnim kategorijama otpada u sustavu Fonda i Pravilnika o ambalaži i otpadnoj ambalaži, plastičnim proizvodima za jednokratnu uporabu i ribolovnom alatu koji sadržava plastiku, navela je ministrica zaštite okoliša i zelene tranzicije Marija Vučković.
Udruge tražile i veće povećanje
Iako su udruge za zaštitu okoliša u javnom savjetovanju tražile povećanje povratne naknade na najmanje 15 centa, kako je u Slovačkoj, koja je socioekonomski slična Hrvatskoj, pa do 50 centa, ovisno o vrsti ambalaže, po uzoru na Njemačku, vlada je to odbila uz argument da bi predloženo povećanje dodatno povisilo cijene pića u trgovinama.
Ambalaža za koje se plaća povratna naknada su jednokratna ambalaža koja je namijenjena za pića i načinjena je od plastike, stakla, metala ili je višeslojna (kompozitna) ambalaža s pretežno papir-kartonskom komponentom i volumena je jednakog ili manjeg od tri litre.
Određuje se i rok od 1. siječnja 2027. godine za proširenje postojećeg sustava povratne naknade koji trenutačno uključuje ambalažu od PET-a, Al/Fe i stakla volumena jednakog i većeg od 0.20 litre do volumena jednakog i manjeg od tri litre.
Što još određuje uredba?
Uredbom se određuju i vrste proizvoda za koje se plaća naknada gospodarenja otpadom, a to su gume, vozila, električni i elektronički uređaji i oprema, ulja, baterije i akumulatori, ambalaža, plastični proizvodi za jednokratnu uporabu te ribolovni alat koji sadržava plastiku.