Minimalac u RS-u raste na 1050 KM!? Što će odlučiti u FBiH?
Poslodavci ne žele prihvatiti da se od zarađene dobiti trebaju odreći dijela i podijeliti ga radnicima u smislu povećanja najniže i ostalih plaća.
Oko minimalca u Bosni i Hercegovini godinama se lome koplja. Sindikati traže veće iznose, dok su poslodavci konstantno protiv toga. Činjenica je da je trenutačni iznos, osobito u FBiH, gdje je minimalac 619 KM, nedostatan za preživjeti i tjedan dana, a ne cijeli mjesec, piše Večernji list BiH.. U Republici Srpskoj ne postoje nikakvi uvjeti ni financijski pokazatelji da bi trebalo povećati najnižu plaću, stav je Unije poslodavaca RS-a.
Potpredsjednik Unije Dejan Mijić izjavio je da je u ovom trenutku važnije izjednačiti način obračuna minimalne plaće u realnom i javnom sektoru. - U realnom sektoru imate situaciju da se obračun vrši tako da imate minimalnu plaću od 900 KM, plus minuli rad, regres, topli obrok, prijevoz i onda to izgleda drugačije nego što je u javnom sektoru - naveo je Mijić. Dodao je kako bi trebalo definirati i minimalni odnosno maksimalni iznos regresa koji bi bio neoporeziv.
- Imate situaciju da poduzeća koja isplaćuju regres zapravo isplaćuju trinaestu plaću koja je u potpunosti oporeziva - istaknuo je Mijić. Dodao je kako bi nakon tih početnih preduvjeta bili stvoreni uvjeti da se razgraniči ono što je najveća primjedba radnika - da su se plaće zaposlenih s visokom stručnom spremom izjednačile s onima na nekvalificiranim radnim mjestima. - Minimalac treba ostati ovakav kakav jest, a onda napraviti neki raspon i definirati radno mjesto koje zahtijeva visoku stručnu spremu da bude bolje plaćeno od ovoga - istaknuo je Mijić.
Zaključio je da RS ima jedan od najvećih minimalaca u regiji te ponovio da ne postoje uvjeti za njegovo povećanje. U Banjoj Luci će danas biti održana sjednica Ekonomsko-socijalnog vijeća RS-a na kojoj će biti nastavljen razgovor o najnižoj plaći u RS-u za iduću godinu, a koja trenutačno iznosi 900 KM. Predsjednica Saveza sindikata RS-a Ranka Mišić izjavila je da je stav Sindikata da bi najniža plaća u RS-u za iduću godinu trebala iznositi 1050 KM. Dosta je prostora za značajno povećanje najniže plaće u Republici Srpskoj i Savez sindikata će na sjednici Ekonomsko-socijalnog vijeća predložiti Vladi i poslodavcima da najniža plaća iznosi 1050 KM - rekla je Mišić.
Navela je da najniža plaća treba "pratiti" barem prehranu u sindikalnoj potrošačkoj košarici, koja iznosi 1160 KM. - Tražit ćemo razumijevanje za naš stav jer su argumenti na našoj strani. Podaci Porezne uprave RS-a pokazuju da je najveća naplata ostvarena kod poreza za dobit u iznosu od 411,3 milijuna KM. To praktički znači da su poslodavci u deset mjeseci uplatili za 28% više poreza na ostvarenu dobit u odnosu na prošlu godinu - objasnila je Mišić.
Kazala je da poslodavci ne žele prihvatiti da se od zarađene dobiti trebaju odreći dijela i podijeliti ga radnicima u smislu povećanja najniže i ostalih plaća. - Oni nikako da nauče lekciju da je plaćen radnik čista dobit za poduzeće - rekla je Mišić. Navela je da više od jedne trećine osoba u RS-u radi za iznos najniže plaće te ocijenila da se institut najniže plaće zloupotrebljava. - U Republici Srpskoj troškovi za osnovne životne namirnice svakodnevno nekontrolirano rastu i iznos najniže plaće od 900 KM potpuno je premašen - zaključila je Mišić.
Premijer RS-a Radovan Višković rekao je ranije da su socijalni partneri u RS-u na pravom putu kada je riječ o postizanju dogovora i kompromisa o najnižoj plaći za sljedeću godinu. Iznos minimalne neto zarade u Hrvatskoj od 1. siječnja iduće godine bit će povećan za oko 80 eura, s ovogodišnjih oko 670 na 750 eura ili za 15 posto, odlučila je hrvatska Vlada. Nova minimalna zarada obuhvatit će 30.000 osoba više nego prije dvije godine. Minimalac od 1500 KM iz perspektive građana BiH izgleda nestvarno. Prosječna mjesečna isplaćena neto plaća po zaposlenom u pravnim osobama u BiH u kolovozu je iznosila 1392 KM. U BiH minimalna plaća ovisi i o tome u kojem entitetu živite. Tako je ona u Federaciji BiH 619 KM ili oko 320 eura, dok u Republici Srpskoj iznosi 900 KM ili oko 450 eura, što je za 130 eura više od minimalne plaće koju primaju zaposlenici u Federaciji BiH.
S druge strane, u susjednoj Hrvatskoj ove je godine minimalna plaća 840 eura bruto ili oko 677 eura neto i pri dnu je liste zemalja u EU. Za EU je to prenizak minimalac, ali iz perspektive BiH on je odličan jer iznosi koliko i naša prosječna plaća. Najveći minimalac ima Luksemburg - 2570 eura bruto. U Irskoj je zajamčeni minimalac oko 2150 eura, a u Sloveniji 1254 eura ili 2445 KM. To je 50 posto više nego u Hrvatskoj te četiri puta više nego u FBiH. Minimalac u Srbiji iznosi 543 eura ili oko 1060 KM, u Crnoj Gori 532 eura ili oko 1040 KM. Minimalac u Albaniji ove godine iznosi 385 eura, a u Sjevernoj Makedoniji 360 eura. Dakle, Federacija BiH ima najmanji minimalac u okružju. Ostaje za vidjeti kava će odluka biti donesena za ovaj entitet za iduću godinu.