Litva pojačava obrambene mjere na granici s Rusijom: Protutenkovske barijere i vatrena moć kao prevencija
S obzirom na rastuće geopolitičke tenzije, Litva, kao i druge zemlje NATO-a, ulaže velike napore. u jačanje svoje obrambene infrastrukture
Litva je postavila protutenkovske barijere poznate kao "zmajevi zubi" na mostovima koji povezuju zemlju s Rusijom, kao dio šire strategije jačanja svoje obrane. Ministarstvo obrane Litve objavilo je da su na ključnim mostovima preko rijeke Njemen, koja dijelom čini granicu s ruskom eksklavom Kalinjingradom, postavljeni dodatni obrambeni sustavi.
Osim fizičkih prepreka poput betonskih blokova, koje su namijenjene usporavanju i onemogućavanju kretanja tenkova, Litva je postavila i vatrena oružja kako bi, ako bude potrebno, spriječila eventualni napad s ruske strane. Ministarstvo obrane je istaknulo: "Utvrde će biti podržane vatrenom moći, ako bude potrebno, kako bi se zaustavio i uništio neprijatelj".
Fotografije osvijetljenog mosta preko rijeke Njemen prikazuju desetke trokutastih betonskih blokova koji blokiraju pristup mostu, dok su također postavljene mine, bodljikava žica i metalne prepreke. Ove mjere dio su šireg plana jačanja obrambenih kapaciteta zemlje otkako je Rusija napala Ukrajinu 2022. godine. Granice između Kalinjingrada, Litve i Poljske postale su jedne od najutvrđenijih u Europi, u svrhu zaštite i sprečavanja mogućih sukoba.
Proteklog mjeseca Litva je također postavila "zmajeve zube" na povijesni most kraljice Louise, izgrađen 1907. godine, koji povezuje ruski grad Sovetsk u Kalinjingradskoj regiji s litvanskim selom Panemunė. Ovo je samo jedan u nizu koraka koje Litva poduzima kako bi osigurala svoju granicu. Laurynas Kasčiūnas, litvanski ministar obrane, izjavio je da će neki mostovi biti trajno utvrđeni, dok će drugi biti pripremljeni za rušenje u slučaju prijetnje.
Ovakvi preventivni koraci dio su šireg trenda među europskim državama koje graniče s Rusijom i Bjelorusijom. Na primjer, Poljska provodi program "Istočni štit", vrijedan 1.8 milijardi funti, kako bi ojačala svoju granicu, a djelomično ga financira Europska unija.
S obzirom na rastuće geopolitičke tenzije, Litva, kao i druge zemlje NATO-a, ulaže velike napore u jačanje svoje obrambene infrastrukture kako bi bila spremna na moguće scenarije sukoba.