Prije dvije godine BiH nedostajalo 30.000 radnika, a ove godine 50.000
Ispod troška prehrane za četveročlanu obitelj, koji je za srpanj iznosio 1178 KM, zarađuje čak 41.000 ljudi.
BiH se suočava sa sve većom nestašicom radnika, a situaciju kod nas dodatno će zakomplicirati potez Njemačke, koja će od početka iduće godine dopustiti zapošljavanje bez ikakvih prepreka. Analize pokazuju da je BiH prije dvije godine bila u deficitu za 30.000 radnika, ove i do 50.000, dok će joj uskoro nedostajati i do 100.000 radnika.
Razlog je masovni odlazak radne snage s ovih prostora u zemlje okružja u kojima je bolji standard. Iz Unije udruga poslodavaca RS-a potvrđuju da će, prema analizama, BiH vrlo brzo nedostajati između 60.000 i 100.000 radnika.
- U RS-u nema oblasti da joj trenutačno ne nedostaje radnika, a situacija će biti još alarmantnija u idućem razdoblju - poručili su za Srpskainfo u ovoj Uniji.
Ništa čudno s obzirom na činjenicu da je prosječna plaća u RS-u 1416 KM, a da ispod ovog iznosa, u prosjeku, zarađuju zaposleni u čak 12 djelatnosti. Točnije, od ukupno gotovo 290.000 zaposlenih u RS-u, gotovo 204.000 radi u sektorima u kojima je prosječna plaća ispod spomenutog iznosa.
Ispod troška prehrane za četveročlanu obitelj, koji je za srpanj iznosio 1178 KM, zarađuje čak 41.000 ljudi. Zato ne čudi što iz godine u godinu raste zanimanje mnogih da odu iz RS-a pa da, ako već teško rade, barem i zarade. A dok nezadovoljni radnici kopaju i rukama i nogama da odu, poslodavci se sve više uzdaju u angažman radnika iz Nepala, Indije, Bangladeša, Turske, Srbije, Kine…
Iz Saveza sindikata RS-a poručuju da se ovaj problem ne rješava povećanjem kvota radnih dozvola za strance, nego povećanjem plaća. - Plaća, odnosno njezin iznos, jedan je od osnovnih razloga emigracije radne snage iz RS-a -poručuju iz ovog saveza.