Što se dogodilo s pagerima i može li naš mobitel postati smrtonosno oružje?
Danas diljem Libanona odjekuju nove eksplozije, ima mrtvih i stotine ranjenih.
Najmanje 14 ljudi, uključujući dvoje djece, ubijeno je nakon što su jučer eksplodirali pageri koje su pripadnici oružane skupine Hezbolah koristili za komunikaciju. Oko 2800 ljudi ranjeno je u simultanim eksplozijama pagera u Bejrutu i drugim dijelovima Libanona.
Danas diljem Libanona odjekuju nove eksplozije, ima mrtvih i stotine ranjenih. Eksplodirali su voki-tokiji članova Hezbolaha, ali i kućni solarni paneli.
"Svaki komunikacijski uređaj može biti smrtonosno oružje i na razne načine. U ovom slučaju vjerojatno je bio ugrađen visoko brizantni eksploziv s tri do pet grama, koji je u kombinaciji s litijskom baterijom izazvao tolike štete i žrtve", rekao je Ante Letica, bivši hrvatski obavještajac i sigurnosni stručnjak.
Također, ekipa portala Herc.info pitala je jednog domaćeg stručnjaka za mobilne telefone koji je želio ostati anoniman, a koji radi sa svjetskim mobilnim tvrtkama može li se to dogoditi s našim mobilnim uređajima. U uvodu, istaknuo je da nije stručnjak za sigurnost, ali da su šanse za takvo nešto, realno, male, a objasnio je i zašto. - Pogotovo jer su u pitanju telefoni popularnih brendova koji imaju strogu kontrolu kvalitete i dizajn gdje se svaki milimetar praznog prostora u kućištu maksimalno iskoristi. Pageri su ipak low tech stvar koju vjerojatno rade nasumične kineske tvrtke i gdje u kućištu imate više nego dovoljno prostora da ubacite nešto drugo, kao što su ovi ubacili eksploziv. Naravno, u teoriji je sve moguće, ali šanse za to su, realno, male - istaknuo je.
Herc.info