Uskoro na snagu stupaju novi propisi: I u automobile stiže ''crna kutija''

Samo u slučaju nesreće podaci se spremaju nekoliko sekundi prije i nakon sudara kako bi se što bolje rekonstruirao tijek nesreće.

Intelligent Speed Assistance (ISA), pametan sustav pomoći koji prati brzinu u automobilima, nije potpuno nova tema za vozače.


Uredba EU 2021/1958 na snazi je za nove tipove vozila u Europi od 6. srpnja 2022. Sada stupa na snagu sljedeća razina. Novoregistrirani automobili moraju biti opremljeni ISA-om od 7. srpnja 2024. Pomoćnik koristi zvučne ili vizualne signale kako bi upozorio vozače kada se prekorači ograničenje brzine.

 

Pomoćnik također može izvršiti automatsko lagano otpuštanje gasa, pri čemu papučica gasa lagano pritišće prema gore prema stopalu ili vibrira, u odgovarajućim situacijama u vožnji. Ali to nije sve, novi propisi predviđaju i dodatne obvezne sustave pomoći, poput crne kutije koja bi trebala dati podatke u slučaju nesreće i pripreme za tzv. alcolock. To bi trebalo omogućiti naknadnu ugradnju imobilizatora osjetljivih na alkohol, piše Fenix-Magazin.


Upozorenje na brzinu ne može se trajno isključiti

Ideja iza ISA-e je dobra i naznake prevelike brzine su korisne, ali na kraju ljudi odnosno vozač odlučuje. Pomoćnik ne ograničava brzinu i ne koči aktivno automobile koji jure. Vozači su i dalje odgovorni i mogu preupravljati. Važan detalj: ISA se ne može trajno isključiti. To je posebno neugodno kada sustav griješi i, na primjer, koristi netočne podatke karte ili ne prepozna ispravno prometne znakove putem kamera. Što je moguće: ISA se može deaktivirati svaki put kada se vozilo ponovno pokrene. Međutim, postavka se odnosi samo na trenutnu vožnju.


Pravila kažu: ISA se mora vratiti u normalan rad svaki put kada se aktivira glavni upravljački prekidač vozila. Automatsko ponovno aktiviranje ISA može ovisiti o otvaranju vozačevih vrata.


Potrebni dodatni pomoćnici

Ali od 7. srpnja 2024. dodatni sustavi pomoći bit će obvezni za novo registrirana vozila:

Blackbox ( crna kutija) : Izraz je prvenstveno poznat za zrakoplove, ali sada i automobili dobivaju snimač podataka o nesrećama ili snimač podataka o događajima (EDR), kako se to zove u tehničkom žargonu. Kontinuirano bilježi informacije o brzini, kočenju ili aktiviranju zračnog jastuka, ali ih redovito i izbriše. Samo u slučaju nesreće podaci se spremaju nekoliko sekundi prije i nakon sudara kako bi se što bolje rekonstruirao tijek nesreće. Podaci o nezgodama pohranjuju se lokalno u vozilu u zatvorenom i anonimiziranom sustavu. Budući da je ova inovacija obvezna za sva novorazvijena vozila od prošlog srpnja, dotična crna kutija već je danas ugrađena u brojne nove automobile.


Pomoć pri kočenju u nuždi: Ovo se odnosi na automatski operativni sustav koji može samostalno prepoznati opasne situacije i zatim automatski zakočiti vozilo kako bi se izbjegle ili ublažile nesreće.

Svjetlo za automatsko kočenje u nuždi: Kako bi odgovaralo pomoćniku za kočenje u nuždi, mora postojati i svjetlo kočenja u nuždi na stražnjem dijelu vozila koje pokazuje da je započelo snažno kočenje.