Prestanak pušenja smanjuje rizik od nastanka karcinoma za 30%
Glavni čimbenici rizika za razvoj karcinoma usne šupljine su pušenje i alkohol..
Mjesec je borbe protiv karcinoma usne šupljine, glave i vrata. Radi se o bolesti koja najčešće pogađa osobe nakon 50., odnosno 60. godine, ali posljednjih godina obolijevaju i sve mlađi ljudi. Cilj obilježavanja je podizanje svjesnosti i upozoriti na važnost redovitih pregleda u svrhu što ranijeg otkrivanja bolesti.
Karcinom usne šupljine, glave i vrata uglavnom je lokaliziran na područje vidljivo golim okom i može ga se otkriti vrlo rano kada postoji velika šansa za izlječenje. No, zbog minimalnih simptoma ovog oblika karcinoma, u najvećem broju slučajeva otkriva se kada bolest uzme maha i kada su terapijske mogućnosti smanjene, a prognoza znatno lošija, ističe profesor Vlaho Brailo.
- U najranijem stadiju izgleda dosta onako nedužno, bude jedna mala sitna crveno-bijela točkica koja ne izaziva nikakve simptome. Simptomi se, nažalost, pojavljuju tek u kasnijim stadijima kada su mogućnosti liječenja sužene. Zbog toga, mi apeliramo na građane da redovito odlaze svom stomatologu i da ga zamole da im pregleda usnu šupljinu kako bi se te promjene otkrile u najranijem stadiju, kazao je Brailo.
Glavni čimbenici rizika za razvoj karcinoma usne šupljine su pušenje i alkohol, a redoviti pregledi sluznice posebno su važni u visokorizičnim skupinama, prenosi HRT.
- Prestanak pušenja i prestanak konzumacije alkohola dio su prevencije. Prestanak pušenja smanjuje rizik od karcinoma za 30%, tako da je to svakako nešto o čemu treba razmisliti. Također, treba redovito održavati oralnu higijenu i redovito posjećivati svog stomatologa, istaknuo je Brailo.
Kako bi ukazali na prevenciju karcinoma usne šupljine, glave i vrata, Stomatološki fakultet jutros je za građane održao besplatan specijalistički pregled usne šupljine.