Iscjeljujuća moć dodira

Zbog utjecaja tehnologije, u današnje su vrijeme ljudi sve usamljeniji te su gotovo i zaboravili na fizički kontakt.

Premda mnogi toga nisu svjesni, upravo je izostanak bliskosti i tjelesnog kontakta ili dodira okidač za sve lošije mentalno i fizičko zdravlje.   

 

Brojna su istraživanja pokazala iscjeljujuću moć dodira kako za onoga tko ga prima tako i za onoga tko ga daje.

 

To i ne čudi ako uzmemo u obzir činjenicu da je koža naš najveći organ i da je ispunjena širokom mrežom živčanih završetaka.

 

Koža je svojevrsna zaštitna barijera između naših unutarnjih organa i vanjskog svijeta, no ona je i naša poveznica s drugima.   

  

Od dana našeg rođenja naše je osjetilo dodira fino podešeno.

 

Studije su otkrile koliko je dodir važan čak i za novorođenčad: bebe koje su lišene fizičkog dodira imaju manje šanse da prežive.

 

Zahvaljujući fizičkom kontaktu, novorođenče može bolje apsorbirati nutrijente iz hrane, lakše održavati optimalnu tjelesnu temperaturu, manje osjećati bol, a i mozak mu se bolje razvija.

 

No dodir je važan i za odrasle osobe.

 

Tijekom dodira u tijelu se odvijaju razne fiziološke i biokemijske reakcije. Dodirivanje stimulira receptore koji šalju neurone prema vagus živcu. Taj živac pomaže usporavanju središnjeg živčanog sustava, odnosno relaksaciji ili opuštanju.

 

 

Laboratorijska istraživanja su pokazala da tijekom dodira dolazi do promjene moždane aktivnosti, pri čemu se luče hormoni sreće i zadovoljstva. Znanost je pokazala i još nešto zanimljivo – putem dodira možemo iskazati širi opseg emocija nego što je to moguće putem riječi.

 

 

Dodir, zagrljaj, masaža – što vam najviše godi?


Osim običnog dodira, i zagrljaj i masaža imaju svoje terapeutske učinke.

 

Dok zagrljajem, primjerice, iskazujemo suosjećanje i povezanost s osobom, masažom ublažavamo napetosti i oslobađamo osobu od stresa.

 

Masaža može i ubrzati iscjeljenje nakon ozljede ili operacije. Čak i trljanje kože ili nježno tapkanje donose olakšanje, smanjuju stres i pridonose mišićnoj relaksaciji. 

 

Neovisno o tome radi li se o dodiru, zagrljaju ili pak masaži, iznenadit će vas brojna iscjeljujuća svojstva koje vam pruža osjetilo dodira.

 

Dodir je zaista snažan alat kojim možete poboljšati ne samo svoj život nego i živote onih koji vas okružuju.    

 


Iscjeljujuća moć dodira

 


1. Ublažava stres i tjeskobu


Stres i tjeskoba potiču lučenje kortizola. Taj hormon, kada ga ima previše u organizmu, negativno djeluje na krvožilni sustav i potiče upalne procese u organizmu.

 

Upravo dodir smanjuje njegovo lučenje pa se zahvaljujući tome osjećate bolje i opuštenije. Terapija dodirom može vam pomoći i da lakše zaspite.


2. Stimulira imunitet


Dodir stimulira tzv. stanice ubojice u tijelu, što znači da podiže i obrambene snage organizma.

 

Istraživanja su otkrila da dodir može usporiti napredak bolesti.

 

Ova vrsta terapije, pokazale su studije, može ublažiti simptome astme, migrene, hipertenzije i dijabetesa.

 


3. Djeluje kao prirodni analgetik i antidepresiv


Kada nas netko dodiruje, tijelo počinje lučiti serotonin, hormon sreće i neurotransmiter koji djeluje kao prirodni antidepresiv.

 

Upravo taj hormon pomaže i u smanjenju osjeta bola.

 

Istraživanja su pokazala da dodir i masaža mogu ublažiti bol, mišićnu napetost i grčeve.

 


4. Snižava krvni tlak


Studije otkrivaju da dodir može smanjiti krvni tlak i sačuvati zdravlje srca. 

 

 

Kada zagrlite dragu osobu, njezin krvni tlak se snižava. Također, prema studijama, kod žena u predmenopauzi koje se često grle s partnerom usporava se broj otkucaja srca.

 


5. Budi osjećaj povezanosti i povjerenja  

 


Dodir stimulira i lučenje oksitocina, hormona ljubavi. To je hormon koji budi osjećaj povezanosti i povjerenja u partnera ili osobu koja nas dodiruje.

 

Taj se hormon luči i kada majka doji svoje dijete pa se kod mališana stvara osjećaj sigurnosti i zaštićenosti.

 


6. Otkriva širok spektar emocija


Kada dodirujemo ruku prijatelja ili položimo dlan na leđa člana naše obitelji, već samim tim činom iskazujemo empatiju, brigu i nježnost.

 

Budući da takva podrška i osjećaj povezanosti smanjuju osjećaj tjeskobe, to se može pozitivno odraziti ne samo na mentalno nego i fizičko stanje osobe.