'Rusi mogu trpjeti, mogu izdržati ono što nitko na Zapadu ne može'

S odlukom ruskog predsjednika Vladimira Putina, da je izdao naređenje o djelomičnoj mobilizaciji s kojom je podigao 300.000 vojnika, koji će biti poslani u Ukrajinu, ponovo je oživjela teorija da bi Ukrajina mogla postati grobnica ruske vojske...

 

... kao što je to bio Afganistan za sovjetsku vojsku. Sukob u Afganistanu trajao je punih 10 godina i završio je sovjetskim povlačenjem iz te zemlje i dvije godine kasnije krahom Sovjetskog Saveza.

 

Ova teorija pojavila se početkom ožujka ove godine i dobila je uporište u tvrdnji da se Ukrajincima masovno isporučuju prijenosni PVO sustavi "Stinger" i protuoklopne rakete, kao što su to CIA i britanski Mi 6 činili s afganistanskim mudžahedinima i na taj način Sovjete uvukli u desetljetni rat, koji je iscrpio SSSR i doveo do poraza jedne od najmoćnijih vojski na svijetu. S druge strane vojni komentator Boško Ivanović dao je svoje viđenje i tvrdi da se prije može reći da je u pitanju angolizacija Ukrajine, a ne afganistanizacija.

 

"Da bi razumijeli što znači afganistanizacija Ukrajine, trebamo razumijeti Afganistan i Sovjetski Savez. Sovjetski Savez se nije raspao zbog Afganistana niti je bio ekonomski iscrpljen zbog Afganistana, nego zbog nuklearne trke u naoružanju. Oni su na tome radili kao sumanuti. Afganistanizacija znači privezati neku zemlju za borbena djelovanja u drugoj zemlji. Ali, zašto bi Ukrajina bila novi Afganistan, a ne nova Angola? Koja je razlika između Afganistana i Angole? Razlika je u tome što su Kuba i Sovjetski Savez, Kuba s mehaniziranim, artiljerijskim i oklopnim jednicama, a Rusi sa SPECNAZ -GRU-om koji su se borili protiv Jonasa Savimbija, revolucionara iz Angole. Sovjetski Savez je s Kubom uspješno pobijedio, te se može govoriti o Angolizaciji Ukrajine, jer Ukrajina ne može sličiti na Afganistan iz sljedećih razloga: Glavni protivnik Rusa u Afganistanu je bila pakistanska obavještajna služba ISI jedna od najjačih vojnih obavještajnih službi u svijetu o kojoj ima toliko malo podataka i informacija, da sve što se može reći o njoj zvuči kao laž. ISI je toliko moćna služba da je praktički upravljala nuklearnim programom Pakistana i vrlo lako mijenja vlade u Pakistanu.

 

Afganistan ima izuzetno dugačku granicu s Pakistanom. Afganistan je planinska zmelja, Ukrajina ravničarska. Afganistan ima najdužu granicu s Pakistanom, a Ukrajina s Rusijom. Ovaj rat će više iscrpjeti Zapad, jer je Zapad za vrijeme Afganistanskog rata mogao proizvoditi što god od vojne tehnike i imao je industriju. Poslije Hladnog rata prenijeli su svu inustriju u Kinu, a na primjer Kolt je kupila češka Zbrojovka, Remington je otišao u stečaj. Nove stingere mogu isporučiti tek 2026. Amerika nije napravila novi tenk. Još rade na modernizaciji i imaju modernizirane Brendlije. Nisu u stanju napraviti gusjeničasto vozilo, tako i točkaškog tipa. Naprosto jednina stvar koja je slična između Sovjetske intervencije u Afganistanu i ruske operacije u Ukrajini je to što ratuju ograničenim snagama. To je inače jednini vojni sukob u koji je Rusija uključena, dok za vrijeme rata u Afganistanu je bio rat u Angoli, pa rat između Eritreje i Etiopije, pa bilo je mnogih sukoba, pa je Sovjetski Savez morao raspliniti sve svoje resurse. Reagan je imao apsolutnu moć, odnosno George Bush Stariji, pa su mogli naoružavati Sadama Huseina protiv Irana. O tome je Alan Fridman napisao izuzetnu knjigu na engleskom, kako je Bijela kuća tajno naoružavala Irak protiv Irana. Međutim kako je Amerika deindustrijalizirana i Zapad u cijelosti oni nemaju što ponuditi više. To govori o tome da će Ukrajinici dobiti modernizirane tenkove T-55 od Slovenije. Ako Ukrajicima tako dobro ide, šta će im slovenski tenkovi T-55. To je pitanje na koje svatko može dati odgovor.

 

Rat u Ukrajini može biti dugotrajan, samo u slučaju da Rusi odluče da bude dugotrajan i da iscrpljuju Ukrajinu i EU do krajnjih granica, ali u principu donosti bilo kakve zaključke od prosinca... Rusi mogu trpjeti, mogu izdržati ono što nitko na Zapadu ne može. S najavom djelomične mobilizacije i upotrebom još više vojne tehnike angolizacija Ukrajine je izvjesna.