Samo za ovaj mjesec napisano 227.800 KM kazni zbog cijena goriva
Vidljivi svakodnevni rast cijena goriva na benzinskim crpkama u Bosni i Hercegovini izazvao je ogorčenje građana, ali i sumnje da prometnici naftom koriste priliku za ekstra zaradu.
Almir Bečarević, stručnjak za energetiku, kazao je da rast cijena ima objektivne razloge, ali da ima i subjektivnih zbog kojih bi inspekcije trebale jače djelovati. U prilog toj tvrdnji naveo je da postoji velika razlika, od 50 do 60 feninga, u cijeni jednog naftnog derivata, u ovisnosti od pumpe do pumpe, a maksimalna marža svima je 25 feninga.
Tako se, prema podacima Ministarstva trgovine FBiH, cijena benzina jučer kretala od 3,06 do 3,61 KM po litri, a dizela od 3,36 KM do 3,81 KM po litri.
Iz Federalne uprave za inspekcijske poslove su za Faktor.ba odgovorili kontroliraju li trenutno poštivanje ograničenja marži na benzinskim pumpama.
Istaknuli su da se od 14. ožujka provodi pojačan inspekcijski nadzor ne samo goriva nego svih oblasti za koje su nadležni, i tako će biti do kraja srpnja.
Kada je u pitanju cijena naftnih derivata, tijekom ožujka je utvrđeno čak 50 posto nepravilnosti, tijekom travnja oko 24 posto, a svibnja opet oko 43 posto, što govori o "trendovima umjerenog rasta i konstante u utvrđenim nepravilnostima od kraja siječnja odnosno veljače mjeseca do danas".
U svibnju su inpektori izvršili 23 nadzora i utvrdili deset nepravilnosti za koje su izdani prekršajni nalozi u iznosu od 12.500 KM. Nakon 20 kontrolnih pregleda na benzinskim crpkama u svibnju je evidentirano da nije došlo do povećanja cijena.
Kada je u pitanju ovaj mjesec, odnosno period od 1. do 22. lipnja, izvršena su 184 inspekcijska nadzora.
- Zbog ustanovljenih nepravilnosti je planirano izdavanje 134 prekršajna naloga s financijskim teretom od 227.800 KM – naveli su za Faktor iz Federalne uprave za inspekcijske poslove.
Dodaju da se u ovom mjesecu, osim cijena, kontrolira količina istakanja goriva u vozila.
- Nadalje, kod dva uvoznika je ustanovljeno da je došlo do enormnog povećanja cijena, za oko 30 feninga i više po litru, u odnosu na druge uvoznike i manje benzinske crpke gdje su kod većine evidentirane stabilne cijene – naglasili su u inspekciji.