Uskrs se slavi uz stoljetne običaje, ali ono što je nekad bilo nužno, sada već prelazi u luksuz

Nakon protekle dvije godine, kada se Uskrs slavio među četiri zida, a nerijetko i s maskom preko lica zbog pandemije koronavirusa koja nas je bila okovala, došlo je vrijeme kada će se proslava najvećeg kršćanskog blagdana napokon obilježiti uz običaje...


... koji su stoljećima uvriježeni u ovim krajevima. Uskrs je vrijeme kad se obitelj okuplja kako bi zajedno proslavili uskrsnuće Isusa Krista. Vjerojatno je stiglo ili se vratilo vrijeme kada će se i Uskrs kao i ostali blagdani slaviti onako kako se to vjekovima radilo na ovim prostorima.

Korizma je prošla

Priprema za Uskrs, korizma, trajala je 40 dana. U prošlu nedjelju u rano jutro smo se umili cvijećem, a to je običaj koji se veže uz Cvjetnicu. Počeo je i Veliki tjedan koji uključuje Vazmeno trodnevlje - Veliki petak, Veliku subotu i Uskrs...
Neizostavno, uz poštivanje vjerskih obreda i običaja, uz Uskrs vežemo bogate trpeze. Na uskrsnom stolu u nedjelju će se naći kuhana obojena jaja i to kod svih koji Uskrs slave, a tu je i mladi luk, šunka, pogače... Slavlje bez mesa je nezamislivo! Tako će se na blagdanskom stolu naći pečena prasetina, janjetina ili teletina, a neki pak vole pečenu koku ili puricu. Tradicija da se za Uskrs na stolu nađe pečena šunka u tijestu još nije u potpunosti izbačena, ali je sve rjeđa. Jeftinija varijanta u ovim kriznim vremenima je rolana lopatica koja se ovih dana prodaje po 13 KM po kilogramu, a kakav bi Uskrs bio bez sarme ili japraka. Na kraju dolaze kolači i druge slastice, a pit će se vino, pivo, sokovi..., piše Večernji list u svom tiskanom izdanju.
Već tjedan dana prije Uskrsa tradicionalno se počinje s pripremama. No, ove godine sve je drukčije. Cijene hrane dosežu vrhunac i obaraju rekorde, ono što je nekad bilo osnovno i nužno, sada već prelazi u luksuz.