Crkva u BiH podijelila se i oko misa s narodom, Ratko Perić mimo Vinka Puljića

Pojedini svećenici koji se stalno pozivaju na poslušnost lokalnom biskupu zaključali su proteklih tjedana crkve i mise slavili bez naroda.

 

Međutim, Ratko Perić je još 19. ožujka tim svećenicima u priopćenju poručio da to ne čine bez naroda nego da se ograniči broj prema preporuci civilnih vlasti. Sada je uputio novo pismo u kojem je pozvao, kako je navedeno: "i one, rijetke, dušobrižnike koji su radije slušali savjete nekih drugih, a ne upute i preporuke ovog Ordinarijata, neka, uza sve poštovanje mjera županijskih stožera, otvore crkve za slavlje sv. Mise s narodom, tj. s onim dopuštenim brojem duša."

 

Perić je, vidljivo je, povrijeđen jer su mu pojedini svećenici iskazali neposlušnost, iako su se ranije u više navrata pozivali na to da mu treba biti poslušan. A tko su ti drugi čije su upute ti svećenici, dušebrižnici, slušali. Naime, prema uputama kardinala Vinka Puljića, on je, istog tog 19. ožujka poručio: Neka svete mise, i nedjeljne, budu tihe, bez naroda. "Neka svete Mise - i nedjeljne - budu tihe, bez naroda, a u koncelebriranim Misama preporučuje se da se svećenici pričeste umakanjem, a predsjedatelj da se pričesti posljednji pod obje prilike", stoji u kardinalovu priopćenju pa je moguće da su njegove upute slušali.

 

Istoga dana je ispred Mostarskog ordinarijata Ratko Perić izdao svoje priopćenjem nadovezujući se na ono s početka teksta. "Gdje je to moguće, ako dolazi više vjernika na sv. Misu, neka se postave vanjski razglasi ili da se sv. Misa slavi na otvorenom u nadolaznim proljetnim danima", poručio je, prema čemu je vidljivo da je on odlučio u ovom slučaju potpuno suprotno od kardinala.

 

Onda su civilne vlasti da spriječe veća okupljanja donijele odluke o zabrani boravka više ljudi u istoj prostoriji ili vani na neuvjetnim razmacima.

 

Međutim, stanje je u BiH takvo da se negdje mise slave s narodom, negdje bez naroda, a negdje nikako jer su svećenici ili u samoizolaciji ili što je još zanimljivije, ima nekih župa gdje su zaključali crkvu i otišli svojim kućama.

 

Crkva u BiH tako je i oko ovog pitanja ostala podijeljenja. Onaj tko je upute donio prema odredbi kardinala Puljića je Banjolučki biskup Franjo Komarica.

 

U najnovijem priopćenju Ratka Perića ponovno ima odluka koje se neće svidjeti kardinalu Vinku Puljiću, a kako će se situacija dalje razvijati ostaje nam za vidjeti.

 

Grude.com

 

 

Priopćenje Ratka Perića/Mostarski ordinarijat


Poštovani župnici, braćo svećenici!



Pozdrav. Sve vas iskreno pozdravljam riječima Uskrsloga Otkupitelja: Mir vama!



Odgovor na upite. Na Ordinarijat je pristiglo više upita s terena u vezi sa slavljem sakramenata Prve sv. Pričesti, sv. krizme te o proljetnom „blagoslovu poljâ“.


Bogu smo zahvalni da smo kroz sve ovo vrijeme virusne krize imali priliku redovito slaviti sv. Misu s narodom, iako s ograničenim brojem vjernika – kao Isusova Misna Žrtva na Kalvariji – i da smo onima koji su zaželjeli mogli podijeliti tražene sakramente; u prvom redu sakramente pomirenja i bolesničkoga pomazanja.



Budući da sakramenti Prve sv. Pričesti i sv. krizme, kao i blagoslov polja, osim liturgijskoga obreda imaju i društvenu dimenziju (okupljaju se prijatelji i rodbina na slavlje zajedništva i u obiteljske domove) u ovakvoj situaciji, kada su na snazi zabrane napuštanja mjesta prebivališta i mjera društvena razmaka, određujem da se podjeljivanje ovih dvaju sakramenata i „blagoslovi polja“ odgode za vrijeme kada to stožerske odredbe budu dopustile. Imajmo na umu da svaka sv. Misa završava s blagoslovom u koji se može uključiti i blagoslov rada ruku čovječjih i blagoslov poljâ, njiva i vinograda naših.



Prigoda je da pozovemo i one, rijetke, dušobrižnike koji su radije slušali savjete nekih drugih, a ne upute i preporuke ovog Ordinarijata, neka, uza sve poštovanje mjera županijskih stožera, otvore crkve za slavlje sv. Mise s narodom, tj. s onim dopuštenim brojem duša. Ispred crkve broj nije strogo ograničen. Jedino se mora poštovati – i na tome treba inzistirati – razmak između osoba oko 2 m.



Uvijek treba poštovati unutarnje raspoloženje onih koji smatraju da bi im bilo ugroženo zdravlje ako bi napuštali “samoizolaciju” pa onda išli i na sv. Misu, a isto tako poštovati odredbe stožera da osobe ispod 18 i iznad 65 godina moraju ostati doma. S otvorenom crkvom i dobrim razglasom vjernik će ne samo imati osjećaj da je osobno sudjelovao u sv. Misi, nego će se, prikladno raspoložen, i euharistijski pričestiti, što mu nijedan društveni medij ne može dati.


    I nitko nema pravo udaljavati vjernike ispred crkve ako se drže propisana odstojanja, kao što se ne udaljavaju ni drugi građani ispred raznih drugih uslužnih objekata – trgovina, prodavaonica, apoteka i sličnih institucija.



Po kojem bi se to zakonu ili zapovijedi moglo činiti s vjernicima ispred katoličke crkve? Da bi se broj okupljenih vjernika što više smanjio, što je preporuka zdravstvenih službi i stožera, podsjećam na Okružnicu od 19. ožujka, da svaki zakoniti pastoralni svećenik, ako je potrebno, može nedjeljom trinirati, a radnim danom binirati. Ponavljam: „kvadrinacija“ je nedopustiva!



Moleći Boga da nas, po svojoj sv. Volji, što prije oslobodi od ovoga virusa i očuva od svakoga zla koje „može i dušu i tijelo pogubiti u paklu” (Mt 10,28), po zagovoru Gospe i sv. Josipa kod Milosrdnog Oca, zazivam svaki nebeski blagoslov na vas i na povjerene vam duše.



Sretan Mali Uskrs i Nedjelja Božanskoga Milosrđa!



Ratko Perić