Grude nastavljaju borbu protiv otimačine koju Sarajevo kontinuirano provodi

Od 2006. godine do danas Sarajevo je otelo Hercegovini više od 250 milijuna KM. Brojni projekti, zahvaljujući toj otmici stopirani su.

 

I upravo po nekdašnjoj špranci u Jugoslaviji "Trepča radi - Beograd se gradi", tako se Sarajevo danas gradi, dok ostali rade.

 

Jučer je donesena Odluka o raspodjeli sredstava nižim razinama vlasti u svrhu borbe protiv koronavirusa. Već danas je ta odluka glasovima SDA i SBB-a poništena i to opet zbog ogromnog pritiska sarajevske politike predvođene onima koji su samo zahvaljujući politici sebi osigurali lagodan život poput Denisa Zvizdića, Željka Komšića i Zlatka Lagumdžije.

 

Zasmetalo je Sarajevu što je najviše novca pripalo hrvatskim županijama i općinama. Ovo je samo nastavak centralizacije kako bi Sarajevo zavladalo svim resursima i, dok se odvija kriza s koronavirusom, potpuno preuzelo državu.

 

Tako se predsjedatelj Zastupničkog doma Parlamentarne skupštine BiH Denis Zvizdić isčuđava što je Široki Brijeg trebao dobiti 550 tisuća KM, a Grude 200 tisuća, dok jedno Visoko dobiva samo 40 tisuća KM. Usporedbe radi, Široki Brijeg i Grude imaju 32 zaraženih i dva smrtna slučaja od koronavirusa, a Visoko dosad 1 zaraženu osobu. Međutim, zloća Denisa Zvizdića upravo se krije u činjenici da je on prešutio ovu činjenicu, ali je prešutio i onu drugu, gospodarsku, a to je da Široki Brijeg i Grude višestruko novca uplaćuju u Proračun Federacije BiH nego što im se vrati. Novac od tih dviju lokalnih zajednica, koje su po brojnim ekonomskim parametrima među najuspješnijima u Federaciji ide, naravno, u najvećoj mjeri Sarajevu.

 

Grudski načelnik Ljubo Grizelj prokomentirao je odluku kojom su jučer Grude imale 200 tisuća KM za borbu protiv koronavirusa, a već danas od tih sredstava nemaju ništa. - Nimalo nisam iznenađen današnjom odlukom Vlade Federacije BiH o poništenju odluke o raspodjeli sredstava nižim raznama vlasti, županijama, gradovima i općinama.


Nije prvi put da niže razne vlasti neopravdano budu uskraćene za sredstva koja im pripadaju.


Najbolji primjer za to je vraćanje vanjskoga duga Federacije BiH gdje općine i gradovi solidarno sudjeluju, a kod zaduženja i raspodjele sredstava međunarodnih kredita apsolutno ne mogu utjecati, a kamoli odlučivati.


Navikle su općine i gradovi izvršavati brojne decntralizirane funkcije opće države bez odgovarajuće decentralizacije financijskih sredstava pa će to znati i ovaj put - kazao je Grizelj, međutim dodaje i da će nastaviti svoju borbu protiv otimačine što se kontinuirano provodi od strane Sarajeva. - Nikad neće prestati moje protivljenje ovakvoj otimačini i nastaviti ću se zalagati da Grude, kao i ostale lokalne zajednice, dobiju ono što im pripada - naglasio je prvi čovjek Gruda za Grude.com.

 

I da ne reagiraju samo hrvatski dužnosnici zbog zloće političkog Sarajeva potvrđuje i istup načelnika Bužima, Mersudina Nenića. - Kada je u pitanju konkretno Općina Bužim i "dodijeljenih" 400.000 KM, moramo kazati da mi nismo zadovoljni ovim iznosom i da smo očekivali puno više. Razlog navedenom leži u činjenici da su građani Bužima u protekloj godini uplatili preko 1.200.000 KM na račun Općine kako bi gradili infrastrukturne projekte. Ni sada Bužimljani ne traže milostinju, i morate znati da mi nismo zadovoljni odobrenim iznosom od 400 tisuća KM. Izražavamo duboko žaljenje zbog poništene odluke - navodi, između ostalog, Nanić te poziva sve one koji su se jučer oglasili na ovu “nepravednu odluku” poput Denisa Zvizdića, Željka Komšića, Zlatka Lagumdžije i ostalih sarajevskih karijernih političara da predlože konkretan način podjele i da svojim radom i trudom pomognu Bužimu više od onog što je jučer bilo planirano.

 

Grude.com