Sadi se i tamo gdje su volovi posljednji put orali

U selima su ove godine zasađene rekordne poljoprivredne površine, a u poljoprivrednim ljekarnama je već nestalo sjemenskog krumpira i sadnog luka, za kojim je ove godine bila najveća potražnja.

 

U trebinjskom selu Zagora su za "Nezavisne novine" potvrdili da su ove godine posađene i one njive koje su zadnji put obrađivane prije 30 godina jer su do nekih zaseoka bili bezuvjetni putevi i zemlja je orana uglavnom uz pomoć volova.

 

"U našem zaseoku odavno nema stanovništva, a kamoli volova za oranje, a i put nam je dosta slab. Ipak, možemo dovesti freze pa smo dio zemljišta ponovo priveli namjeni, kopajući nešto i ručno, na vile. Meni kao umirovljeniku je bolje raditi zemlju, na šta sam i navikao, nego sjediti kod kuće", prenosi Grude.com riječi Bože Savovića, mještanina zaseoka Turica u selu Zagora. U njegovom zaseoku nema ni struje, ali mu, kako kaže, i ne treba. Osim njega, ovdje zemlju obrađuju i njegov bratić Neđo i rođak Dragan, koji, iako dosta mlađi, dolaze vikendom sa suprugama kako bi i oni obrađivali zemlju.

 

Iako je sadni materijal u Trebinju sve teže nabaviti jer nema isporuka od inozemnih distributera, a domaći su proizvođači svoja sjemena prodali odmah na početku sadne sezone, u Zagori su se opskrbili nešto kupovnim, a nešto vlastitim sjemenom.

 

Sjemena, ipak, kako poručuju u Agrarnom fondu Trebinje, neće nedostajati jer su oni na vrijeme nabavili i dodatne količine, kako bi ga, očekujući upravo krizu zbog virusa korona, podijelili zainteresiranom stanovništvu.

 

"Mi smo odmah nakon što se Italija počela suočavati s pandemijom nabavili dodatne količine sjemena, kako bismo pomogli lokalnom stanovništvu. Nakon raspisanog javnog poziva stanovništvu svih osam mjesnih zajednica smo podijelili pakete sjemena u kojima se nalazilo 25 kilograma sjemenskog krompira, tri kg luka i kilogram graška, a na javni poziv se prijavilo 377 zainteresiranih", kaže Veselin Dutina, direktor Agrarnog fonda Trebinje za Nezavisne novine.