FOTO: Antun Branko Šimić, Bruce Lee, Ivo Andrić...osvanuli s crvenom kravatom

Kravata je dekorativni odjevni predmet, oblika vrpce, koji se nosi oko vrata provučen ispod ovratnika košulje, izrađen od svile ili nekog drugog platna.

 Smatrana izvornim hrvatskim proizvodom, raširila se Europom u 17. stoljeću posredništvom hrvatskih vojnika u Tridesetogodišnjem ratu, na kojima je postala prepoznatljiv modni detalj. Među prvima su je prihvatili Francuzi, pa u njihov jezik dolazi pod nazivom cravate, a kasnije i u druge europske jezike pod sličnim nazivima.

 

Kravata je jedini hrvatski simbol koji je univerzalno poznat i prepoznatljiv. Istodobno, kravata je i simbol Europe, ali i znak nekih temeljnih ljudskih vrijednosti. Svake se godine 18. listopada obilježava hrvatski i svjetski Dan kravate.

 

HKZ Troplet, čija je programska zadaća, između ostaloga, promicanje hrvatske kulture i baštine, obilježava Dan kravate. Ove godine su se tom obilježavanju radosno pridružili priznati i poznati mostarski kipovi i biste.

 

Kraljica Katarina je to prihvatila dostojanstveno, onako kraljevski. Iako pogođena brojnim životnim nedaćama, napadom okupatora i gubitkom djece i kraljevstva, s novim modnim detaljem izgleda kao prava svjetska dama, što istinski i jest.

 

Pjesnik Aleksa Šantić, kao urbani lik i gradski kicoš je jedva dočekao novu kravatu i onakav emotivan kakav jest, rado je prihvatio sudjelovanje u obilježavanju Dana kravate.

 

I naš sugrađanin Bruce Lee je rado stavio kravatu i pridružio se proslavi, posebno stoga što ova crvena kravata itekako ističe njegovu zlaćanu put i mišiće, ne smeta nunchakama a odvlači pozornost protivnika.

 

Književnik, odvjetnik i novinar Ilija Jakovljević s ponosom sudjeluje u obilježavanju Dana kravate. Iako su ga progonili i crni i crveni, prihvatio je ovu crvenu kravatu jer iza njezine boje nema nikakve ideologije nego samo slavljenje ljepote, kulture i ljudskih vrijednosti.

 

Naši nobelovci, kemičar Vladimir Prelog i književnik Ivo Andrić su bez truna dvoumljenja prihvatili kravate.

 

Naravno, što je nobelovac bez kravate!

 

Antun Branko Šimić, pjesnik, esejist, kritičar i prevoditelj, radosno je prihvatio slaviti Dan kravate, iako je nekada ranije zahtijevao da pisci odbace svu dekorativnost i otmjenost, da skinu, kako reče, i odijelo sa sebe, i “kragne, manšete, kravate, šalove i sve ono drugo, …“

 

Troplet poziva institucije i građane na obilježavanje Svjetskog dana kravate i aktivnosti koje slave kravatu kao pokretnu hrvatsku, ali i univerzalnu vrijednost i baštinu.

 

HKZ TROPLET