Italija je prva država koja će zabraniti hranu uzgojenu u laboratoriju
S talijanskim ministrom složio se i Janusz Wojciechowski, povjerenik EU za poljoprivredu iz Poljske.
Italija će uskoro zabraniti sintetičku hranu, najavio je talijanski ministar poljoprivrede Francesco Lollobrigida, na nedavnom sastanku Europskih konzervativaca i reformista (ECR) koji se održavao tijekom vikenda. Ovo povlačenje čini Italiju prvom državom u svijetu koja će zabraniti sintetsku hranu.
Idućeg ponedjeljka u donjem domu talijanskog parlamenta raspravljat će se o zakon koji predviđa zabranu proizvodnje, uvoza i promocije hrane proizvedene u laboratorijima, prenosi Telegram.
Žele biti primjer
Na događaju u irskom gradu Kilkennyju pod nazivom "Tradicije i inovacije: Konzervativna budućnost za europske poljoprivrednike," vodeći konzervativni političari raspravljali su o izazovima i mogućnostima koje proizlaze iz europske regulative i suradnje u stočarstvu, poljoprivredi i ekološkom sektoru.
"Želimo postaviti primjer kako se to može regulirati". Dodao je da su odabrali načelo predostrožnosti i naglasio važnost kvalitetne hrane za sve, bez obzira na društveni status.
S talijanskim ministrom složio se i Janusz Wojciechowski, povjerenik EU za poljoprivredu iz poljske stranke PiS, koji je također sudjelovao na događaju ECR-a. Wojciechowski je naglasio važnost tradicionalne poljoprivrede i zaštite prirodnih proizvoda. Kritizirao je sintetske proizvode, ističući da sintetičko meso nije pravo meso, a sintetičko mlijeko nije pravo mlijeko. Pohvalio je podršku Europske komisije za dobrobit životinja i tradicionalni uzgoj.
U suprotnosti s EU direktivama
Međutim, model poljoprivrede koji predlažu konzervativci u otvorenoj je suprotnosti s onim koji je usvojila EU, a koji je, prema Fratelli d’Italia, previše birokratiziran i nesposoban uhvatiti se u koštac s novim izazovima koji opterećuju kontinent.
"Poljoprivrednici, uzgajivači i ribari riskiraju plaćanje vrlo visoke cijene za ideološke gluposti iza Zelenog dogovora Europske unije, koji kažnjava proizvođače s ciljevima smanjenja emisija koji će dovesti samo do manje proizvodnje hrane", objasnio je zastupnik u Europskom parlamentu Carlo Fidanza, čelnik Fratelli d’ Italie u Europskom parlamentu.
"Manja proizvodnja hrane bit će zamijenjena samo u srednjoročnom razdoblju s više uvoza iz zemalja koje ne zadovoljavaju naše standarde održivosti i kvalitete ili s laboratorijskim proizvodima u koje nismo sigurni", dodao je.