Bh. građani ne vode računa o održavanju: Ovo su najčešći kvarovi na automobilima

Bosanskohercegovački auto-moto klub istražio je koji su to najčešći kvarovi zabilježeni na motornim vozilima u BiH u prošloj godini.

rađani u BiH premalo pažnje posvećuju održavanju svojih automobila u tehnički ispravnom stanju, pokazalo je istraživanje koje je uradio BIHAMK.

 

Kada je u pitanju sigurnost prometa na cestama u BiH, Iz BIHAMK-a ističu da posebno zabrinjava podatak da na jedan od vitalnih dijelova vozila, upravljački mehanizam, otpada više devet posto od ukupnog broja svih kvarova.

 

- Najveći broj kvarova tijekom 2016. godine njih 27,24 posto odnosi se na paljenje motornih vozila. Na drugom mjestu su motor i ispušni sistem sa 18,06 posto, dok treći najčešći kvar na vozilima koja su prometovala BiH cestama je elektrika 13,59 posto – navodi se u izvješću BIHAMK-a.

 

Nemogućnost paljenja vozila, kako kažu, izazvana je brojnim uzrocima. Najčešći su: neispravan akumulator, neispravan elektropokretač, kvar na svijećicama, transformatoru napona (bobini), napojnim kablovima i dr. Zbog velikog broja električnih sklopova i start/stop sistema kod novijih vozila, akumulatori u vozilima su jako opterećeni, još ako je pri tome i profil vožnje neodgovarajući, životni vijek akumulatora može biti značajno skraćen.

 

- Prazan akumulator sam po sebi nije veliki problem, međutim način na koji vozači pokušavaju dopuniti akumulator jest problem. S ciljem što bržeg rješavanja kvara i stavljanja vozila u mobilno stanje, mnogobrojni vozači se odlučuju da sami riješe problem, i to “posuđivanjem” struje sa drugog vozila uz nestručno rukovanje. Ovdje želimo naglasiti da treba biti oprezan kod 'posuđivanja' struje sa drugog vozila, jer neadekvatnim rukovanjem vrlo lako se mogu oštetiti električni sklopovi i komponente osjetljive na oscilacije napona, te savjetujemo da “posuđivanje” struje u narodu poznato kao “klemanje” izvrši stručna osoba uz pomoć sistema za preklemavanje vozila – ističu iz BIHAMK-a.

 

Kvarovi koji se odnose na motor i ispušni sistem mogu biti uzrokovani potrošenim vitalnim dijelovima motora što se manifestuje povećanom potrošnjom ulja i goriva kao i lošijim perfomansama vozila, a može doći i do pregrijavanja i zabravljivanja motora. Loše gorivo također utječe na pojavu čađi na sjedištima ventila, brizgačima, što može u potpunosti blokirati rad određenih brizgača.

 

- Važno je da se kod novijih vozila toči kvalitetno gorivo, čime se produžava radni vijek navedenih komponenti – savjet je stručnjaka.

 

Uzroci kvara iz oblasti elektrike se odnose najčešće na sisteme paljenja (akumulator, elektropokretač, generator, sviječice, transformator napona - bobina, napojni kablovi i sl.). Uzrok može biti i pregoren osigurač, grijači kod dizel motora, određeni senzori...

 

Kako bi se umanjio sve veći broj prometnih nezgoda, kontrola tehničkog stanja vozila je vrlo bitan faktor.

 

- Osnovne okolnosti koje potkrepljuju tu konstataciju su relativno dug vijek korištenja vozila, odnosno porast starosti voznog parka u eksploataciji, sve veće poteškoće u održavanju vozila u tehnički ispravnom stanju.  Opće poznate poteškoće u BiH u pogledu opskrbe i kvalitete rezervnih dijelova i sve više cijene remontnih usluga predstavljaju dodatan negativan faktor utjecaja na pouzdanost vozila, kao i na sigurnost prometa na bosanskohercegovačkim cestama - kažu u BIHAMK-u, prenosi Faktor.

 

Rješenje ovoga problema, kako kažu, nalazi se u povećanom nadzoru rada stanica tehničkog pregleda, izjednačavanjem sistema tehničkih pregleda u oba entiteta BiH, zatim u povećanju novčanih kazni za vožnju tehnički neispravnih vozila, te osiguravanju određenih olakšica za kupovinu novih vozila, posebno onih sa alternativnim gorivom.

 

- Također ono što svi vozači sami mogu učiniti jeste da više obrate pažnju na održavanje svog vozila, kako bi izbjegli iznenadne kvarove tokom vožnje, ali i da iskoriste prometno-preventivne zimske i ljetne akcije i na vrijeme uoče i otklone kvarove na vozilu – navode iz BIHAMK-a.