Ćorluka: Povećavaju se nameti na gospodarstvo, a u administraciji se stalno kupuju novi automobili

Parafiskalni nameti u BiH doveli su gospodarstvo na rub opstanka, piše portal Grude.com.

 

Službeno je nakon objave registra da u BiH postoji više od 300 parafiskalnih nameta. Kako funkcionirati u takvoj situaciji?

 

Petar Ćorluka, jedan od najuspješnijih bh. gospodarstvenika i vlasnik grudske Violete dao je izjavu za "Avaz" u kojoj je istaknuo upitnu budućnost ovakve države koja ne ide na ruku gospodarstvenicima niti radnicima, prenosi portal Grude.com. - Primjetno je da se povećavaju nameti, a s druge strane vidimo da se stalno kupuju novi automobili u administraciji. Budu li se povećavali nameti mi nećemo biti konkurentni, nećemo moći izvoziti i onda nemamo svijetlu budućnost, kazao je Ćorluka, prenosi portal Grude.com. Također je kazao da se vlast tješi nestabilnim prihodima. - Ti prihodi jesu trenutno veći, ali će dugoročno potpuno nestati. Ako ne bude zapošljavanja ljudi, neće biti ni većih prihoda. Mislim da nema dovoljno sluha da se sve to zajedno malo poboljša, kazao je Ćorluka.

 

Direktor sarajevskog Milkosa Adin Fakić konstatirao je da je situacija s parafiskalnim nametima prešla svaku granicu. - Ono što je vidljivo na kraju svakog obračunskog mjeseca, a naročito na kraju godine je da poslodavci i radnici u realnom sektoru snose troškove svih fiskalnih i parafiskalnih nameta i time se zaustavlja i otežava razvoj gospodarstva, a samim tim i poboljšanje plaća u realnom sektoru. Zaključio je da se sve rupe u proračunima pokušavaju popuniti nametima na realni sektor, odnosno na poslodavce i radnike.

 

Član Upravnog odbora Udruge poslodavaca FBiH Safudin Čengić kazao je da je potrebno pronaći strategiju da se parafiskalni nameti svedu u prihvatljive okvire.

 

Grude.com